Dlaczego jesienna wertykulacja jest tak ważna ? 0
Dlaczego jesienna wertykulacja jest tak ważna ?

Wertykulacja w całym kraju ...


Jesień jest zdecydowanie najlepszą porą roku, aby przeprowadzić wertykulacje trawnika, ponieważ jego szybka regeneracja jest kluczem do sukcesu. Przy tym procesie gleba powinna być ciepła i wilgotna, a jesień to właściwie jedyna pora roku, kiedy mamy te optymalne warunki. Są to warunki konieczne, ponieważ gdy przeprowadzamy wertykulacje, usuwa on dużą objętość strzechy, a trawnik może później wyglądać bardzo źle. Chociaż początkowo może być trochę szokujące, trawnik szybko się regeneruje i wygląda z dnia na dzień coraz lepiej. Warto poczekać na końcowy efekt!

Wertykulacja to proces mechaniczny, który agresywnie usuwa nadmiar strzechy z powierzchni trawnika. W przypadku większości trawników, wertykulacja jest niezwykle ważną częścią utrzymywania trawnika w dobrej kondycji. Z biegiem czasu gromadzi się w nim duża ilość strzechy, martwych traw, ścinki traw i mech. Niektóre trawniki są bardziej podatne na gromadzenie się strzechy niż inne i mogą wymagać wertykulacji co roku, podczas gdy inne mogą nie potrzebować jej nawet przez pięć lat.

Wertykulacja a grabienie


Jeśli Twój trawnik jest stosunkowo mały, możesz kontrolować jego stan, regularnie grabiąc go agresywnie za pomocą sprężynowych grabi,  jednak wymaga to ogromnego wysiłku. Jeśli nie jesteś wyjątkowo sprawny, może to być prawdziwe wyzwanie. 

Większość dobrej jakości profesjonalnych maszyn wertykulujących jest niezwykle kosztowna, a ponieważ zadanie jest często bardzo pracochłonne, zazwyczaj lepiej je wypożyczyć. W naszej firmie korzystamy z najlepszych maszyn do pielęgnacji trawników, które są dostępne na dzisiejszym rynku - są to wertykulatory do dużych trawników, osiedli i terenów sportowych.

Zaleca się przeprowadzanie napowietrzania i wysiewu trawy po wertykulacji, aby dać trawnikowi wszystko, czego potrzebuje. W ten sposób szybko odzyska swój wygląd i nabierze koloru.


Oto 10 głównych przyczyn jak zrujnować trawnik:

  1. Zbyt duża strzecha spowoduje pogorszenie jakości trawnika, ponieważ tworzy gąbczastą warstwę, która dławi trawnik i zapobiega skutecznemu działaniu substancji odżywczych, powietrza i wody
  2. Usuwanie nagromadzonych resztek traw sprzyja świeżemu, bardziej sprężystemu wzrostowi trawy, dzięki czemu trawnik jest o wiele zdrowszy.
  3. Gładkie trawniki zawsze wymagają regularnej wertykulacji, ponieważ system korzeniowy zawiera kłącza, które łatwo budują strzechę i muszą zostać zsynchronizowane, aby zachować zdrowie.
  4. Trawniki, które zostały nadmiernie nawożone zbyt dużą ilością azotu, powodując nadmierny wzrost, będą wymagały regularnej wertykulacji.
  5. Nieodpowiedni tryb koszenia, niewłaściwy typ kosiarki, tępy nóż kosiarki lub nieprawidłowe ustawienia kosiarki mogą sprawić, że trawa będzie leżeć płasko, powodując problemy ze strzechą.
  6. Trawniki uprawiane na glebie obojętnej, która nie zawiera wystarczającej ilości naturalnie występujących bakterii do trawienia strzechy, często mają z nią problem 
  7. Wertykulacja usuwa mech i ułatwia kontrolę nad przyszłym mchem.
  8. Wertykulacja może odmłodzić stary trawnik i stworzyć wystarczająco dużo miejsca w runi do wysiewu w ramach procesu renowacji.
  9. Redukcja strzechy sprawia, że koszenie jest znacznie łatwiejsze, ponieważ murawa trawnika jest mniej gąbczasta.
  10. Wertykulacja usuwa martwe chwasty, które zostały wcześniej potraktowane selektywnym herbicydem.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl