Kategorie blog
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Blog
Jak wybrać odpowiedni traktorek ogrodowy?

Jeśli jesteś na etapie poszukiwania nowego traktora ogrodowego i chcesz  zbierać trawę. lub ją rozdrobnić -  najlepszym rozwiązaniem będzie traktor ogrodowy z koszem.  Wybierając traktor ogrodowy warto zwrócić uwagę na markę producenta i ich jakość. Staramy się polecać urządzenia wyższej jakości takich producentów jak: Viking, Stiga, AL-KO, Iseki czy Castelgarden. - wszystkie cechują się eleganckim wyglądem i ergonomią oraz szeroką gamą szerokości koszenia, silników i typów przekładni.

 

Wertykulacja trawnika - kiedy wykonać ?

Sprawdź kiedy wertykulować trawnik, jak często przeprowadzać zabieg i jakich błędów unikać.

Wertykulacja trawnika to jeden z najlepszych zabiegów pielęgnacyjnych, które można przeprowadzić na trawniku. Coroczne napowietrzanie poprawia kondycję trawy, stymulując jej szybszy wzrost oraz znakomicie pomaga w walce z chwastami i mchem. 

 

 

Chmura tagów
Dlaczego jesienna wertykulacja jest tak ważna ? 3
Dlaczego jesienna wertykulacja jest tak ważna ?

Wertykulacja w całym kraju ...


Jesień jest zdecydowanie najlepszą porą roku, aby przeprowadzić wertykulacje trawnika, ponieważ jego szybka regeneracja jest kluczem do sukcesu. Przy tym procesie gleba powinna być ciepła i wilgotna, a jesień to właściwie jedyna pora roku, kiedy mamy te optymalne warunki. Są to warunki konieczne, ponieważ gdy przeprowadzamy wertykulacje, usuwa on dużą objętość strzechy, a trawnik może później wyglądać bardzo źle. Chociaż początkowo może być trochę szokujące, trawnik szybko się regeneruje i wygląda z dnia na dzień coraz lepiej. Warto poczekać na końcowy efekt!

Wertykulacja to proces mechaniczny, który agresywnie usuwa nadmiar strzechy z powierzchni trawnika. W przypadku większości trawników, wertykulacja jest niezwykle ważną częścią utrzymywania trawnika w dobrej kondycji. Z biegiem czasu gromadzi się w nim duża ilość strzechy, martwych traw, ścinki traw i mech. Niektóre trawniki są bardziej podatne na gromadzenie się strzechy niż inne i mogą wymagać wertykulacji co roku, podczas gdy inne mogą nie potrzebować jej nawet przez pięć lat.

Wertykulacja a grabienie


Jeśli Twój trawnik jest stosunkowo mały, możesz kontrolować jego stan, regularnie grabiąc go agresywnie za pomocą sprężynowych grabi,  jednak wymaga to ogromnego wysiłku. Jeśli nie jesteś wyjątkowo sprawny, może to być prawdziwe wyzwanie. 

Większość dobrej jakości profesjonalnych maszyn wertykulujących jest niezwykle kosztowna, a ponieważ zadanie jest często bardzo pracochłonne, zazwyczaj lepiej je wypożyczyć. W naszej firmie korzystamy z najlepszych maszyn do pielęgnacji trawników, które są dostępne na dzisiejszym rynku - są to wertykulatory do dużych trawników, osiedli i terenów sportowych.

Zaleca się przeprowadzanie napowietrzania i wysiewu trawy po wertykulacji, aby dać trawnikowi wszystko, czego potrzebuje. W ten sposób szybko odzyska swój wygląd i nabierze koloru.


Oto 10 głównych przyczyn jak zrujnować trawnik:

  1. Zbyt duża strzecha spowoduje pogorszenie jakości trawnika, ponieważ tworzy gąbczastą warstwę, która dławi trawnik i zapobiega skutecznemu działaniu substancji odżywczych, powietrza i wody
  2. Usuwanie nagromadzonych resztek traw sprzyja świeżemu, bardziej sprężystemu wzrostowi trawy, dzięki czemu trawnik jest o wiele zdrowszy.
  3. Gładkie trawniki zawsze wymagają regularnej wertykulacji, ponieważ system korzeniowy zawiera kłącza, które łatwo budują strzechę i muszą zostać zsynchronizowane, aby zachować zdrowie.
  4. Trawniki, które zostały nadmiernie nawożone zbyt dużą ilością azotu, powodując nadmierny wzrost, będą wymagały regularnej wertykulacji.
  5. Nieodpowiedni tryb koszenia, niewłaściwy typ kosiarki, tępy nóż kosiarki lub nieprawidłowe ustawienia kosiarki mogą sprawić, że trawa będzie leżeć płasko, powodując problemy ze strzechą.
  6. Trawniki uprawiane na glebie obojętnej, która nie zawiera wystarczającej ilości naturalnie występujących bakterii do trawienia strzechy, często mają z nią problem 
  7. Wertykulacja usuwa mech i ułatwia kontrolę nad przyszłym mchem.
  8. Wertykulacja może odmłodzić stary trawnik i stworzyć wystarczająco dużo miejsca w runi do wysiewu w ramach procesu renowacji.
  9. Redukcja strzechy sprawia, że koszenie jest znacznie łatwiejsze, ponieważ murawa trawnika jest mniej gąbczasta.
  10. Wertykulacja usuwa martwe chwasty, które zostały wcześniej potraktowane selektywnym herbicydem.

Komentarze do wpisu (3)

26 lipca 2020

Pytam Pana kiedy wykonać rekultywacje i dowiaduje się, ze najlepiej wiosna i... najlepiej jesienią. Pytanie kiedy?

26 lipca 2020

Pytam Pana kiedy wykonać rekultywacje i dowiaduje się, ze najlepiej wiosna i... najlepiej jesienią. Pytanie kiedy?

6 września 2020

Wertykulacja jesienna wydaje się rozsądniejsza od wiosennej. Ostatnie deficyty wodne wiosną utrudniają powrót trawnika do jego świetności. Przymrozki w nocy i niska temperatura w dzień również nie pomagają. Dlatego wykonałem wertykulacja na początku września. Gleba jest ciepła i wilgotna a po wertykulacji napowietrzona. Spodziewam się szybkiej regeneracji ok połowy września.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
Darmowa dostawa (Kurier FedEx) już od 400,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl